امروزه از آسانسور های هیدرولیک به دلیل کیفیت بالا و مزایای بیشتر آن ها نسبت به سیستم کششی.در کاربری های مختلف،مثل آسانسور ماشین بر، آسانسور خانگی، آسانسور بیمارستانی و … از آن ها استفاده می شود.در این پست قصد داریم که در مورد آسانسور ماشین بر هیدرولیک،برای شما توضیح دهیم.

آسانسور ماشین بر چیست؟

آسانسور خودرو بر، آسانسور هایی هستند که برای حرکت عمودی اتومبیل ها در آپارتمان ها، نمایشگاه های خودرو،گاراژ ها و… طراحی می شوند. آسانسور خودرو بر را می توان با روش هیدرولیک و یا کششی نصب نمود. که البته برای ساختمان های سه طبقه بهتر است. که از سیستم هیدرولیک استفاده شود. ظرفیت حمل بار این آسانسور ها از ۲ تا ۲۰ تن می باشد.

آسانسور ماشین بر در کجا استفاده می شود؟

امروزه با رشد جمعیت و افزایش تعداد خودرو ها، یکی از مسائل مهم شهر ها در جهان، مسئله پارکینگ برای خودرو ها می باشد. به همین دلیل  سازندگان خانه ها مجبورند.که طبقاتی از ساختمان را به پارکینگ ماشین ها اختصاص دهند.امّا این موضوع در زمین هایی با متراژ حدودا ۳۰۰ تا ۵۰۰ متر مربع،با مشکل رو به رو می شود.می پرسید: چرا؟الان خدمتتان عرض می کنم. ساخت پارکینگ در طبقات نیازمند رمپ (همان سطح شیب دار) می باشند. تا دسترسی به طبقات پارکینگ امکان پذیر باشد.ولی ساخت رمپ باعث می شود که بازده یا راندمان بهربرداری از طبقات به شدت کاهش پیدا کند.این موضوع موجب می شود.که برای تامین پارکینگ بیشتر (البته در ساختمان هایی با تعداد واحد های بالا) ،سازندگان ساختمان ها، طبقات بیشتری را برای پارکینگ در نظر بگیرند.این یعنی خرج اضافه برای سازندگان.

امّا آسانسور ها و بالابر های ماشین بر،به کمک سازندگان آمده است.سازندگان می توانند در ساختمان های خود به جای استفاده از رمپ،از آسانسور خودروبر استفاده کنند.تا از ساخت طبقات اضافه تر برای پارکینگ جلوگیری شود.این کار موجب صرفه جویی در هزینه برای سازنده و هم صرفه جویی در مصالح ساختمانی می شود.

آسانسور ماشین بر
نمونه ای از آسانسور ماشین بر

البته آسانسور های اتومبیل بر فقط در ساختمان ها استفاده نمی شود . بلکه در مناطق پر تردد شهر ها که مردم با معضل جای پارک خودرو رو به رو هستند.نیز به کمک شهرداری ها نیز آمده است.نمونه از این آسانسور ها (پارکینگ مکانیزه) را در تصویر پایین می بینیم.

hydraulic parking
پارکینگ مکانیزه هیدرولیک

ملزومات و ویژگی های آسانسور خودرو بر:

برای استفاده از این نوع آسانسور ، نیاز به برق سه فاز می باشد.این نوع آسانسور ها نیازمند قطعات مخصوص آسانسور های هیدرولیک مثل جک و پاوریونیت و … و ملزومات دیگر مثل چاهک می باشد . سرعت متوسط این آسانسور ها ۰/۲ متر/ثانیه الی ۰/۶ متر/ثانیه می باشد.آسانسور خودرو بر ، به دو شیوه جک مستقیم و جک غیر مستقیم نصب می شود .


ابعاد مورد نیاز آسانسور خودروبر:

توجه :تمامی اندازه های، زیر بر حسب میلی متر و تمامی سرعت های زیر بر حسب متر بر ثانیه می باشند.

ظرفیت به کیلوگرم ۳۰۰۴۰۰
کابینعرضb1
عمقd1
ارتفاع
۲۵۰۰
۵۵۰۰
۲۲۰۰
۳۰۰۰
۶۰۰۰
۲۲۰۰
ابعاد و نوع در طبقات
و کابین
عرضb2
ارتفاعh3
2500
2200
3000
2200
ارتفاع چاهعرضb3
عمقd2
3700
6400
4200
690
ارتفاع چاهک
پایین آسانسورd3
تا سرعت۰/۶۳۱۵۰۰ تا۲۵۰۰
حداقل ارتفاع آخرین
آخرین طبقه تا زیر
سقف چاه( بالاسری)
h1
تا سرعت ۰/۶۳ (الکتریکی)
تا سرعت ۰/۶۳ (هیدرولیک)
عرض b4
4750
3750
2000
4750
3750
2000
ابعاد موتور خانه
آسانسور های هیدرولیک
عرض b4
عرض d4
ارتفاع h2
2000
2000
2000
2000
2000
2000
ابعاد موتورخانه
آسانسور هیدرولیک
با سرعت ۰/۶۳
عرض b4
عرض d4
ارتفاع h2
3700
6400
2000
4200
6900
2000

توجه۱ : درصورتی که در ساختمان تنها یک دستگاه آسانسور خودرو بر در نظر گرفته شود می بایست از جدول ابعاد آسانسور ظرفیت ۴۰۰۰ کیلوگرم استفاده گردد.

توجه۲ : در صورتی که در ساختمان بیش از یک دستگاه آسانسور خودرو بر تعبیه شده باشد ، حداقل یکی از آن ها باید طبق جدول ظرفیت ۴۰۰۰ کیلوگرم و برای دیگری می توان از جدول ظرفیت ۳۰۰۰ کیلوگرم به همراه علائم هشدار دهندهء ابعاد و وزن خودرو استفاده کرد.

محسن زیادی
Mohzia1380@gmail.com
طراح وب سایت های وردپرسی

یک دیدگاه برای “آسانسور ماشین بر”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *