آسانسور ها انواع مختلفی دارند. مثل آسانسور هیدرولیک، آسانسور کششی و … . امروزه با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی، و ماشینی شدن زندگی ما انسان ها، یکی از مهم ترین نیاز های هر ساختمان آسانسور می باشد.

 از این رو مشتریان همواره در انتخاب نوع آسانسور، با گزینه های مختلفی رو به رو می شوند. و هنگام خرید سردرگم می شوند. در این مطلب قصد داریم تا در مورد آسانسور کششی توضیحاتی بدهیم. و یک مقایسه بین آسانسبر هیدرولیک و کششی انجام بدهیم.

سیستم کششی:

یکی از قدیمی ترین مدل های آسانسور، آسانسور کششی می باشد. آسانسور کششی یکی از پر مصرف ترین نوع آسانسبر می باشد. آسانسور کششی از یک کابین، و یک وزنه که به دو طرف سیم بکسلی که روی یک فلکه حرکت می کند، تشکیل شده است.

کابین و وزنه مورد نظر تمایل به تعادل دارند. برای همین زمانی که کابین به سمت بالا حرکت می کند، وزنه به سمت پایین و زمانیکه کابین به سمت پایین حرکت می کند، وزنه به سمت بالا می رود. پس نتیجه می گیریم که برای حرکت آسانسور به انرژی کمی نیاز دارد.

در آسانسور های کششی برای جلوگیری از حوادث و ایجاد خسارت و زیان، تدابیری را در نظر می گیرند. مثلا برای جلوگیری از خروج کابین و وزنه از مسیر، این ها را بر روی ریل هایی نصب می کنند. یا برای کم تر شدن احتمال سقوط کابین، از سیم بکسل های فولادی استفاده می شود. که می توانند وزنی بیشتر از، وزن کابین در حالت عادی را تحمل کند.

مقایسه آسانسور کششی و هیدرولیک:

قیمت قطعات برای نصب:

نصب آسانسور، نیازمند قطعات مخصوصی می باشد. قیمت این قطعات بستگی به جنس و کیفیت قطعات دارد. اما با در نظر گرفتن کیفیت یکسان. هزینه نصب آسانسور هیدرولیک نسبت به آسانسور کششی، از مبلغی کمتر بر خوردار است. و در این مورد سیستم هیدرولیک به صرفه تر از سیستم های دیگر است.

هزینه سرویس و نگهداری:

آسانسور ها مثل، ماشین ها نیازمند سرویس و نگهداری می باشد. مثلا خرج هایی روغن کاری قطعات، سرویس ماهیانه و … جزو این هزینه ها به حساب می آید.

تعمیر و نگهداری آسانسور های هیدرولیک، نسبت به سیستم های دیگر ساده تر است، از همین رو نسبت به سیستم کششی هزینه سرویس و نگهداری کمتر است.

مصرف برق:

مصرف برق سیستم هیدرولیک از سیستم کششی بیش تر است.

محدودیت:

آسانسور کششی محدودیت کمتری نسبت به سیستم هیدرولیک دارد. مثلا آسانسور هیدرولیک تا ۵ الی ۶ طبقه قابل اجرا است. ولی در آسانسور های برج میلاد که ظرفیت آن ۴ تن و مسیر حرکت آن تقریباً ۳۰۰ متر است. از سیستم کششی استفاده شده است.

برج میلاد
در آسانسور برج میلاد از سیستم کششی استفاده شده است.

ایمنی:

از نظر ایمنی آسانسور هیدرولیک از آسانسور کششی مقام بالاتری دارد. برای مثال فرض کنید به دلیل قطعی برق آسانسور متوقف شده است. در این هنگام در آسانسور کششی، برای بیرون آوردن مسافران از کابین باید یک فرد متخصص با دانش خود آسانسور را به یکی از ایستگاه ها رسانده و مسافران را پیاده کند. اما در آسانسور هیدرولیک یک شخص عادی می تواند با به کار انداختن پمپ دستی (برای آشنایی با این پمپ به مطلب پاوریونیت مراجعه کنید)، کابین را به ایستگاه مورد نظر برساند.

کیفیت حرکت:

آسانسور هیدرولیک نسبت به سیستم کششی از حرکت با کیفیت و نرم تری برخوردار است.

محسن زیادی
Mohzia1380@gmail.com
طراح وب سایت های وردپرسی

2 دیدگاه برای “آسانسور کششی بهتر است یا آسانسور هیدرولیک؟”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *