اصل پاسکال یکی از کاربردی ترین اصل های فیزیک است. امروزه با ثابت شدن مزایای آسانسور های هیدرولیک، طرفداران این نوع آسانسور روز به روز بیشتر می شود. این نوع آسانسور ها با نیرو و فشار روغن و بر مبنای اصل پاسکال کار می کنند. در این مطلب قصد داریم تا درباره اصل پاسکال توضیح دهیم.

پاسکال کیست؟

بلز پاسکال
بلز پاسکال

بلز پاسکال ریاضی دان، فیزیک دان و فیلسوف فرانسوی بود. او از کودکی تحت تعلیم پدرش قرار گرفت. کار های اولیه پاسکال در علوم طبیعی و کاربردی بود. او تلاش هایی برای ساخت ماشین حساب مکانیکی، انجام داد. و مطالعاتی در مورد سیالات داشت.

او در زمینه فیزیک مطالعاتی در مورد سیالات (هیدرودینامیک و هیدروستاتیک) داشت. از نتایج این مطالعات کشف اصل پاسکال بود که امروزه سیستم هیدرولیک بر اساس آن کار می کند.

 وی در ۱۶ سالگی رساله ای در باب هندسه تصویری نوشت. پاسکال کتابی به اسم (در باب مثلثات حساب) که در آن یک جدولی را برای ضرایب دو جمله ای شرح داد. که امروزه از آن به مثلث پاسکال یاد می شود.

اصل پاسکال:

به مثال زیر دقت کنید.

فشار وارد شده بر هر سیال محدود تراکم ناپذیر، به هر نقطه ای درون سیال انتقال پیدا می کند.

بلز پاسکال
اصل پاسکال
اصل پاسکال

اگر نیروی F1  به یک پیستون با مساحت A1 وارد شود. فشار در سیال (گاز یا مایع) به نسبت F1 بر A1 افزایش می یابد. از این رو برای تعادل فشار در مایع، فشار رو به بالای F2  بر روی پیستونی به مساحت A2 باید با فشار رو به پایینی متعادل شود. در این مثال مثال می توانیم بگوییم در نقطه ۱ و ۲ فشار باهم برابر است. P1=P2

کاربرد های اصل پاسکال:

این اصل کاربرد های زیادی در صنعت دارد. برای مثال در سیستم های هیدرولیک، مثل آسانسور هیدرولیک، سیستم ترمز خودرو، سیستم فرمان هیدرولیک خودرو و … استقاده می شود. یک جسم سنگین را به کمک اصل پاسکال می توان با نیروی کم بلند کرد.

محسن زیادی
Mohzia1380@gmail.com
طراح وب سایت های وردپرسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *