یکی از مهم ترین الزامات در نصب آسانسور هیدرولیک به صورت غیر مستقیم، و آسانسور کششی، سیم بکسل می باشد. در سیستم آسانسور، سیم بکسل باید بتواند، وزن کابین را تحمل کند. از این رو این سیم، باید از قدرت و توان بالایی برخوردار باشد. در این مطلب قصد داریم. که در این مورد برای شما کاربران عزیز، توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید.

سیم بکسل چیست:

سیم بکسل، نوعی طناب مقاوم است. این طناب محکم با پیچیده شدن سیم های فلزی قوی، به دور هسته اش ساخته شده است. مغزی سیم تعیین کننده انعطاف پذیری سیم و مقدار نیروی قابل تحمل آن است. جنس هسته می تواند از پنبه، کنف، فولاد و … باشد. نوع جنس هسته سیم بستگی به نوع کاربرد و مقدار نیروی قابل تحمل و اندازه آن دارد.

کاربرد در صنایع مختلف :

از آنجایی که این سیمها، از استحکام بالایی برخوردار است. از آن برای انتقال نیرو از بالابر ها به اجسام سنگین، به منظور بلند کردن آن استفاده می شود. برای همین در صنایع مختلف بسیاری کاربرد دارد. زیرا نقش بلند کردن و جابجایی اجسام بر عهده این طناب مستحکم است. و در این زمینه نقشی اساسی ایفا می کند.

مکان های بکارگیری سیم بکسل، عبارتند از: آسانسور های کششی، آسانسور های هیدرولیک (به صورت اتصال غیر مستقیم). کارخانه های کوچک و بزرگ. کارگاه ها، شرکت های حفاری، بنادر و کشتیرانی، شیلات و ماهیگیری و … کاربرد دارد.

اما برخی از این سیمها هستند که ضخامت کمتری نسبت به سیمهای دیگر و در نتیجه استحکام کمتری هم نسبت به آن ها دارند. این سیم بکسل برای صنایع کوچک تری مثل صنعت دوچرخه سازی کار برد دارد. مثلا سیمی که در سیستم نرمز انواع دوچرخه ها به کار می رود. همین سیم بکسل هایی هستند که در بالا، در مورد آن ها توضیح دادیم . فقط با ضخامت کمتر.

محسن زیادی
Mohzia1380@gmail.com
طراح وب سایت های وردپرسی

2 دیدگاه برای “سیم بکسل”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *