همانطور که می دانید ایمنی و امنیت از مهم ترین فاکتور های یک آسانسور مناسب می باشد. به صورتی که اگر این موضوع در آسانسور ها رعایت نشود می تواند خسارات و زیان جبران ناپذیری را بوجود بیاورد. پاراشوت یکی از قطعات و ابزار های مهم ایمنی آسانسور می باشد. و در این مطلب قصد داریم تا درباره آن توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید تا با پاراشوت ( سیستم ترمز ایمنی ) بیشتر آشنا شوید.

ترمز ایمنی چیست و در کجا استفاده می شود؟

در آسانسور هیدرولیک، سیستم ترمز اضطراری یا پاراشوت به کارسلینگ متصل می شود. این قطعه مهم قادر است تا کابین را روی ریل های راهنما متوقف کند. و از حرکت آن جلوگیری کند.

همانطور که می دانید زمانیکه در آسانسور هیدرولیک، جک به روش غیر مستقیم به کارسلینگ متصل شود. جک به فلکه هرزگرد یا پولی متصل است، و سیم بکسلی که روی فلکه هرز گرد قرار گرفته از یک طرف ، به کارسلینگ و از طرف دیگر به زمین متصل می شود.

پاراشوت
نمونه ای از پاراشوت ( ترمز ایمنی )

 در این روش چون از سیم بکسل استفاده می شود، احتمال پارگی سیم و در نهایت سقوط کابین وجود دارد. بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق باید از سیستم ترمز ایمنی استفاده شود.

پاراشوت چگونه کار می کند؟

با زیاد شدن سرعت حرکت کابین، سیم بکسل به طور خودکار متوقف می شود. در همین زمان اهرم پاراشوت که به سیم بکسل متصل است. به خاطر توقف سیم بکسل کشیده می شود، و دو فک ترمز را به هم نزدیک می کند، و کابین را متوقف می کند.

انواع پاراشوت:

۱ ترمز ایمنی لحظه ای:

این نوع ترمز ایمنی، شامل یک شانه و غلطک است. که با فعال شدن پاراشوت، فک های آن به سرعت بر روی ریل قفل می شود. و آسانسور را متوقف می کند.

۲ ترمز ایمنی تدریجی:

این نوع پاراشوت، به صورت تدریجی با ریل ها ایجاد اصطکاک می کند و باعث کم شدن شتاب آسانسور و در نهایت توقف آن می شود.

محسن زیادی
Mohzia1380@gmail.com
طراح وب سایت های وردپرسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *